W moim domu nikt nie zastanawia się jak dbać o płaszcz, by długo się nim cieszyć. Zapewne dlatego, że szyjemy je i dbamy o nie, już od 33 lat.

Jak czyścić płaszcz? Jak zapobiegać powstawaniu zmechaceń? Jak usuwać zmechacenia? A nawet, jak przechowywać płaszcz?

Uznałam, że nie jest to wiedza tajemna i skoro u mnie w domu nikt się nad tym nie zastanawia, to pewnie w innych domach postępuje się podobnie. Po ilości pytań, które otrzymuję wnioskuję, iż pewne kwestie oczywiste dla mnie, nie są nimi dla wielu osób. Starałam się je zebrać i odpowiedzieć na nie. Mam nadzieję, że przydadzą się Wam moje porady i długo będziecie cieszyć się naszymi płaszczami.

Zmechacony/skulkowany płaszcz i co dalej?

Jak usunąć zmechacenia? Jak oczyścić zmechacony płaszcz? Jak wyczyścić płaszcz z kulek? Jak pozbyć się kulek z płaszcza?

Mechacenie to naturalny proces występujący podczas użytkowania płaszczy wełnianych. Zmechacenia powstają pod wpływem tarcia np. ręki o tułów czy ocierania np. torebki o płaszcz. Tego nie da się uniknąć. Można jedynie zapobiegać lub to opóźniać, odpowiednio pielęgnując płaszcz. Jednak, gdy płaszcz już się zmechacił, a splątane nitki, kuleczki nie wyglądają estetycznie, można w łatwy sposób je usunąć i przywrócić pierwotny wygląd naszego ukochanego płaszcza. W ten sam sposób można również odnowić stary płaszcz.

Usuwanie zmechaceń zacznij od wyszczotkowania płaszcza. Dokładnie wyszczotkuj cały płaszcz, zwłaszcza w miejscach, w których zmechacenie jest widoczne.

Szczotka wyczesze włókna tkaniny i usunie inne zanieczyszczenia (włosy, kurz, sierść, paproszki itp.). Jeśli zmechacenie jest delikatne wystarczy miękka Szczotka do czyszczenia i pielęgnacji płaszcza, by uzyskać zadawalający efekt. Jednak gdy płaszcz został zaniedbany, nie był regularnie szczotkowany tudzież jest już stary i wysłużony, wtedy najlepiej użyć Szczotkę do ubrań z twardszym (najlepiej naturalnym) włosiem.

Pamietaj, by szczotkować zawsze z góry na dół – nigdy pod włos.

Po wyszczotkowaniu część zmechaceń zostanie usunięta, co już zdecydowanie wpłynie na wygląd płaszcza. Resztę kulek należy usunąć przy użyciu golarki elektrycznej do ubrań, delikatnie pocierając nią o tkaninę płaszcza. Obecnie dostępne na rynku golarki są bardzo bezpieczne i w rozsądnych cenach. Urządzenie ze średniej półki cenowej będzie w zupełności wystarczające. Polecam zakup golarki z zasilaniem sieciowym, która sprawdza się o wiele lepiej niż golarka działająca tylko na baterie. Golarkę można wykorzystać do odświeżania nie tylko płaszczy, ale też sweterów, spodni czy marynarek.

Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, na sam koniec, polecam odparować płaszcz i ponownie go wyczesać. Gwarantuję, iż płaszcz będzie wyglądał jak nowy.

I metamorfoza gotowa!

Niektórzy szczotki i golarki do ubrań zastępują pumeksem owiniętym w pończochę, papierem ściernym, czy gąbką do  mycia naczyń. Wtedy szorstkimi elementami przecierają materiał w celu usunięcia zmechaconego włókna. Jeszcze inni polecają skorzystanie z jednorazowej maszynki do golenia, by usunąć kulki i kłaczki z ubrania. Osobiście mam mieszane odczucia i choć są to domowe i tanie sposoby, jednak dość inwazyjne i nieumiejętnie przeprowadzone mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia włókien materiału.

Jak uniknąć zmechacenia?

Jak wyczyścić płaszcz z włosów?

Delikatne i odpowiednie obchodzenie się z płaszczem, dbanie o niego, znacznie wydłuży żywotność płaszcza. Staraj się unikać ostrych powierzchni, zahaczeń, otarć.

Jeśli od momentu zakupu odpowiednio dbasz o swój płaszcz, nie musisz zastanawiać się, jak usunąć zmechacenia. Im więcej serca i miłości mu okażesz, tym dłużej będziesz cieszyć się jego pięknem. Pamiętaj, iż mniej pracochłonne jest unikanie uszkodzeń niż ich potem usuwanie.

Regularne szczotkowanie zapobiega lub znacząco opóźnia mechacenie płaszcza, dlatego też, płaszcze należy regularnie szczotkować. Jest to też świetny sposób na czyszczenie płaszcza z włosów – moim zdaniem znacznie lepszy niż używanie rolek do czyszczenia z klejącą się powierzchnią, których osobiście nie używam i nie polecam.

Ważne jest też, by odpowiednio przechowywać odzież sezonową.

Jak przechowywać płaszcz ?

Właściwe przechowywanie jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji płaszczy wełnianych. Zarówno przechowywanie po sezonie, jak i w jego trakcie ma duże znaczenie.

Bardzo ważne jest to, na jakim wieszaku płaszcz będzie wisiał w szafie przez długie miesiące. Warto, by był odpowiednio wyprofilowany i szeroki. Płaszcze wełniane bywają dość ciężkie i potrzebują solidnego wieszaka. Te najpopularniejsze, moim zdaniem są zbyt cienkie i nie nadają się do przechowywania płaszczy, gdyż mogą prowadzić do powstania nieestetycznych i niepożądanych, a co najgorsze często nieodwracalnych odkształceń materiału. Dobrze jest też pamiętać o opróżnieniu kieszeni płaszcza, by nie zostały one (kieszenie) wypchnięte i nie powstały dodatkowe zagniecenia.

Płaszcz najlepiej powiesić wśród nieużywanych w danym sezonie ubrań, w worku ochronnym (materiałowym czy foliowym – ten, w którym wysyłamy nasze płaszcze świetnie się do tego nada) i dać mu odpowiednio dużo miejsca, dzięki czemu unikniemy ciągłego pocierania materiału o materiał podczas wyciągania aktualnie potrzebnych ubrań. Zachowanie odpowiedniego odstępu sprawi, że płaszcz się nie pogniecie. Można też zabezpieczyć go przed molami, umieszczając w pobliżu lawendowe fusetki, woreczki oraz regularnie wietrząc garderobę czy szafę. Istone jest, by płaszcz był wyczyszczony, wyprasowany i wyszczotkowany – wtedy zachowa swoją formę, strukturę i urodę i po kilku miesiącach będzie jak nowy i gotowy do użycia.

Pomimo tego, że większość płaszczy ma wszywany uchwyt, za który można powiesić płaszcz, zalecam okazjonalne jego wykorzystywanie. Płaszcze wełniane, do tego ocieplane bywają ciężkie. Pod wpływem ciężaru własnego oraz zwielokrotnionych naprężeń przy powieszaniu i ściąganiu, może dojść do rozprucia szwów, a także niepotrzebnych zagnieceń i odkształceń w materiale. Płaszcz należy wieszać na wyprofilowanym, szerokim wieszaku, by uniknąć jego deformacji.

Jak wyczyścić płaszcz w domu?

Osobiście polecam regularne wyczesywanie płaszcza, które jest prostym i bardzo skutecznym sposobem na czyszczenie. Dodatkowo, wietrzenie wełnianych płaszczy ułatwia zachowanie świeżości i znacznie wydłuża okres ich użytkowania. Wystarczy na kilka godzin rozwiesić płaszcz na zewnątrz lub w oknie i wywietrzyć go na świeżym powietrzu, aby w naturalny sposób odświeżyć swoje ubranie jednocześnie chroniąc środowisko. Wietrzenie niweluje również specyficzny zapach, który może mieć wełna, szczególnie gdy jest wilgotna. W domu można też odparowywać płaszcz, by przywrócić naturalny blask wełny, wygładzić zagniecenia i odświeżyć wygląd płaszcza.

Zatem, zanim oddasz po sezonie płaszcz do pralni chemicznej, z powodzeniem możesz o niego zadbać w domu pamiętając o regularnej pielęgnacji.

Często pytacie: czy można prać płaszcz w pralce?

Można! Zaskoczona? Tak, można prać płaszcz w pralce. Jednak oprócz koniecznego w pralce programu do prania wełny, niezbędne są do tego odpowiednie umiejętności. Zapakowanie płaszcza do pralki, a po zakończonym praniu wyciągnięcie, wystarczy, by płaszcz był czysty, jednak nie będzie nadawał się do noszenia. Odpowiednie suszenie, prasowanie, parowanie i oczywiście czesanie po procesie prania wymaga cierpliwości, precyzji oraz delikatności. Nie każdy się do tego nadaje, dlatego osobiście nie polecam prania płaszcza w pralce. Płaszcz, mimo zastosowania odpowiedniego programu, może stracić formę i się skurczyć. W takiej sytuacji doprowadzenie go do stanu pierwotnego może okazać się niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie płaszcza specjalistom, by wyczyścili go chemicznie i odpowiednio wyprasowali. Regularnie pielęgnuj swój ukochany płaszcz w domu, szczotkuj go i wietrz, w razie potrzeby odparuj parownicą, a będziesz długo cieszyć się swoim pięknym i zadbanym płaszczem. To wszystko możesz zrobić sama w domu bez obaw, iż zniszczysz płaszcz. Szczerze odradzam pranie płaszcza w pralce.

Jak suszyć płaszcz wełniany?

Płaszcz wełniany należy suszyć w pokojowej temperaturze, powieszony na wyprofilowanym wieszaku. Intensywne suszenie w wysokich temperaturach może prowadzić do zniszczenia płaszcza. Dlatego wystrzegaj się suszenia go na grzejniku czy suszarką. Płaszcz potrzebuje czasu, by wyschnąć, a noszenie niewysuszonego płaszcza powoduje jego przedwczesne zużycie. Dlatego najlepiej pozostawić go do wyschnięcia.

Nawet jeśli nie przemoczyliśmy wełnianego płaszcza, powinniśmy pamiętać, że materiał, z którego został wykonany, z dużą łatwością wchłania wilgoć z otoczenia. Regularne wietrzenie oraz przerwy w użytkowaniu płaszcza znacznie przyspieszają proces jej odparowania. Tym samym wydłużają żywotność płaszcza zachowując jego estetyczny wygląd i właściwości termiczne.   

Jak prasować płaszcz wełniany? Jak wyprasować płaszcz?

Wyprasowanie płaszcza wełnianego nie należy do najprostszych. Dlatego zanim zaczniemy go prasować powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją pielęgnacji dołączoną do produktu.  

Temperatura żelazka nie może być za wysoka – wybieramy pierwszy poziom ogrzewania. Prasowanie powinno odbywać się przez wilgotną ściereczkę, poprzez delikatne przyłożenia żelazka, tak, aby nie zniszczyć miękkiej struktury materiału, spalić delikatnych włókien i uniknąć wyświecenia.  

Jeśli masz dobre żelazko z funkcją parowania, najlepiej rozłożyć płaszcz na desce i puścić mocno parę na pogniecione miejsca trzymając żelazko w bezpiecznej odległości nad płaszczem. W ten sposób można też odparować płaszcz, gdy wisi na wieszaku. Ważne, by nie przykładać żelazka do płaszcza, a jedynie potraktować go parą, która nie tylko wygładzi zagniecenia, ale dodatkowo odświeży wygląd i przywróci naturalny blask wełny.

Do domowej pielęgnacji osobiście polecam parownicę, która jest bezpieczniejsza i łatwiejsza w użyciu. Przesuwaj parownicę nad ubraniem długimi, powolnymi ruchami, tak aby para przeszła przez materiał i wygładziła zagniecenia oraz uniosła wełniane włókna. Dodatkowo, po odparowaniu płaszcza, można go wyczesać, by wzmocnić efekt.  

Po prasowaniu/odparowywaniu płaszcze powinny spokojnie powisieć w temperaturze pokojowej zanim je założymy.

Jeśli jesteśmy w podróży i nie mamy dostępu do żelazka czy parownicy, możemy wygładzić nierówności na płaszczu parą wydobywającą się spod prysznica. Wystarczy powiesić płaszcz w łazience w trakcie kąpieli, w bezpiecznej odległości – nie chcemy zmoczyć płaszcza, a jedynie go odświeżyć. Gorąca para zadziała jak ta z parownicy i rozprostuje włókna. Wełniany płaszcz można też wywiesić na zewnątrz w lekko wilgotną noc (ale nie deszczową!). Efekt będzie podobny. Po tych domowych zabiegach płaszcze powinny powisieć przez jakiś czas w temperaturze pokojowej i dokładnie wyschnąć.

Często kolokwialnie mówimy, że płaszcz się odwiesi i to prawda. Sam proces wiszenia sprawia, że wiele zagnieceń znika. I czasami to jest najlepsze rozwiązanie, szczególnie gdy sami nie umiemy go wyprasować/odparować. Zatem jeśli nie czujesz się na siłach, by wyprasować płaszcz wełniany, z poliestru, kaszmirowy, faluszowy – zleć to specjalistom.

Jak przyszyć guzik do płaszcza? Przyszywanie guzika krok po kroku.

Nie musisz być profesjonalistą, by przyszyć guzik do płaszcza. Jest to dziecinnie proste, a dzięki temu poprawisz wygląd i funkcjonalność swojego ukochanego ubrania. Zmiana guzików w płaszczu jest to również tani i łatwy sposób na jego metamorfozę. 

  1. Nawlecz igłę i zawiąż oba końce nitki na supełek.
  2. Wbij igłę w miejscu, w którym chcesz przyszyć guzik/zatrzask, zaczynając od wewnętrznej strony płaszcza i przeciągnij nitkę przez guzik. Przyszywając guzik do płaszcza musisz pamiętać, aby zostawić przestrzeń pomiędzy guzikiem a płaszczem. Przestrzeń ta potrzebna jest na stworzenie słupka pod guzikiem, który ułatwi Ci zapinanie płaszcza i zapobiegnie naciąganiu materiału po zapięciu. W tym celu wsuń zapałkę/wykałaczkę między guzik a materiał i dopiero wtedy zaciągnij delikatnie nitkę. Zatrzask dobrze, jak będzie przylegał – tutaj zapałka się nie przyda.
  3. Przyszyj guzik, przeciągając nitkę kolejno przez wszystkie dziurki i wszystkie warstwy płaszcza. Staraj się wbijać igłę w spód płaszcza w jednym miejscu aby wyglądało to estetycznie. Gdy guzik będzie się już dobrze trzymać, wyjmij zapałkę i ciasno okręć nitkę kilka razy pod guzikiem tworząc pod nim słupek.
  4. Następnie, aby dodatkowo zabezpieczyć guzik przed odpruciem, postaraj się przekłuć igłą przez zrobiony słupek, tak aby zacisnąć na nim pętelkę.

Na końcu wbij igłę od góry pod stworzony słupek i od lewej strony płaszcza zabezpiecz szew. Możesz na przykład wykonać dwie pętelki, przeciągając przez nie nitkę i dobrze ją zacisnąć lub tradycyjnie odciąć igłę a z końcówek nici zawiązać podwójny supełek. Gotowe!