Jak dobrać płaszcz do sylwetki?
Jak dobrać płaszcz do sylwetki? To najczęściej zadawane pytanie i choć istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować, najważniejsza jest jedna – w płaszczu musimy czuć się dobrze.
Dobrze dobrany płaszcz powinien podkreślać walory naszej sylwetki, równocześnie tuszując niedoskonałości. Odzież wierzchnia ukryje brak talii, masywniejsze uda czy ręce. Niektóre kroje zniwelują optycznie różnicę między górną a dolną częścią ciała. Inne sprawią, iż staniemy się wyższe, lżejsze.
Jednak nawet gdy płaszcz krojem nie do końca idealnie pasuje do Twojej sylwetki, ale Ty go uwielbiasz – jest to najlepszy wybór. Według mnie to najważniejsze kryterium wyboru płaszcza. Oczywiście czasami ciężko to stwierdzić oglądając zdjęcia w Internecie i podejmując decyzję o kupnie. Stąd poniżej postaram się opisać najważniejsze zasady, dzięki którym łatwiej dobierzesz płaszcz do swojej sylwetki. Przy okazji mam nadzieję obalić kilka mitów.
Przy kupnie płaszcza nie wszystkie paramatery naszego ciała mają istotne znaczenie, dlatego przy opisie sylwetek ograniczę się do 5 głównych typów. Z bogatej nomenklatury wybrałam te najbardziej popularne nazwy typów sylwetek: jabłko, gruszka, prostokąt, rożek i klepsydra.
Zaczniemy od sylwetki typu rożek, czyli takiej, w której ramiona są szersze od bioder.
W przypadku sylwetki typu rożek nie należy nadmiernie podkreślać szerokich ramion i jednocześnie dobierać płaszcze tak, by optycznie ściągać wzrok ku dołowi. Stawiamy zatem na płaszcze z rękawami typu kimono lub raglan, które złagodzą zarys ramion. Unikamy marszczonych rękawów, bufek, a przy bardzo wyraźnie zaznaczonej linii ramion nawet klasycznie wszywanych rękawów. Zdecydowanie też odradzam płaszcze zwężane ku dołowi, które sprawią, iż górna część ciała zostanie bardzo wyeksponowana. Idealne będą te o linii trapezu lub proste (z paskiem lub bez). Sięgnij zatem po płaszcze z gładkich tkanin, w ciemniejszych kolorach, z dekoltem w literę V – wysmuklający kołnierz typu rewers, z widocznymi kieszeniami (naszywane kieszenie, patka – przykuwające wzrok w dolnych partiach). Świetną propozycją będzie przykładowo jednorzędowy płaszcz z kołnierzem typu rewers zapinany na jeden guzik – podkreśli biust, zrobi talię i ściągnie wzrok ku szczupłemu dołowi.
Jeśli jesteś szczupłym rożkiem (ramiona nie są szerokie, ale nadal szersze od bioder) i lubisz dopasowane płaszcze z klasycznie wszywanym rękawem, skontaktuj się z nami. Przy zamówieniach indywidualnych jesteśmy w stanie zmodyfikować konstrukcję płaszcza, tak, by poszerzyć linię ramion. W niektórych fasonach takie modyfikacje są możliwe.
Warto pamiętać, iż w płaszczu czy kurtce powinniśmy czuć się swobodnie. Nasze ruchy nie mogą być skrępowane. W odzieży wierzchniej najważniejszy jest komfort, szczególnie w obrębie ramion. W standardowo uszytym płaszczu modyfikacje na tej płaszczyźnie są mocno ograniczone. Jeśli płaszcz jest dobry w ramionach, reszta może zostać dopasowana poprzez wprowadzenie drobnych zmian, chociażby poprzez przesunięcie guzika (by zmniejszyć płaszcz na obwodzie) czy podkreślenie talii paskiem. To są drobne zmiany, które możesz wprowadzić sama.
Przykłady: Simone, Vanda, Kler, Roma, Anna, Ola, Stella,
Kolejnym typem sylwetki jest bardzo kobieca i seksowna sylwetka typu gruszka. Najprościej można ją zdefiniować następująco: wąskie ramiona, wyraźnie zarysowana talia, dość szerokie biodra i masywne uda. Czasami niestety bywa problematyczna z uwagi na dysproporcję między szerokim dołem a wąską górą. Jednak ze względu, że jest najczęściej spotykana na świecie, ta różnica często bywa uwzględniana w krojach ubrań. Stąd przy małej różnicy między obwodem ramion i bioder (nie więcej niż o jeden rozmiar) wybór płaszczy jest dość duży.
W figurze typu gruszka właśnie dzięki płaszczom w łatwy sposób można wymodelować sylwetkę. Na szczęście w płaszczu łatwo ukryć masywne uda, kładąc nacisk na talię i podkreślając ją paskiem. Tudzież wybierając płaszcze z asymetrzycznym przodem – wtedy można pokusić się o wybór mniejszego rozmiaru, odpowiadającego ramionom, gdyż asymetryczny płaszcz i tak będzie się naturalnie rozchylał na biodrach, optycznie je zmniejszając. Dodatkowo duży kołnierz na górze zrównoważy dysproporcje. Także wybór dłuższego płaszcza, z podkreśloną talią ukazujący wąską część nóg np. kostki, optycznie wyszczupli i wydłuży sylwetkę (nawet jak nie jesteś wysoką osobą). W kwestii rękawów pasować będą zarówno te wszywane klasycznie, jak i raglan (wtedy kołnierz w łódkę). Choć według mnie te klasyczne prezentują się lepiej.
Najważniejsze, by unikać odstających kieszeni i aplikacji na wysokości bioder oraz zwężanych ku dołowi i prostych krojów, które mogą nieładnie opinać się na biodrach. Oczywiście, tak, jak pisałam wyżej, od każdej zasady są wyjątki. I tak Pani gruszka może świetnie wyglądać w prostych krojach jeśli z założenia nie zapina płaszczy i nosi je rozpięte – wtedy wybór rozmiaru dobrego w ramionach (z reguły mniejszego i nieznacznie opiętego na biodrach) optycznie wyszczupla sylwetkę.
Problem pojawia się, gdy różnica między górą a dołem jest większa niż jeden rozmiar, wtedy niestety zostają kroje w linii trapezu i często szycie miarowe.
Przy małej różnicy: Atena, Grace, Ola, Tara, Berlin, Venus, Camilla
Przy większej różnicy: Mona, Nikki, Jane, Nicola
Te modele skonstruowane są tak, by móc dostosować je do sylwetki poprzez wprowadzenie delikatnych zmian, jak przesunięcie guzika czy zatrzasku. Czasami zyskanie 2 dodatkowych centymertów na obwodzie bioder wystarczy, by w płaszczu czuś się komfortowo i dobrze wyglądać.
Panie klepsydry charakteryzuje wyważona proporcja biustu, talii i bioder. Podobnie jak Panie gruszki najlepiej prezentują się w klasycznych, nieudziwnionych krojach, które nie zaburzają proporcji – nie maskują ani nadmiernie nie nadbudowują. Im mniej tym lepiej – zatem brak przeskalowań, falban, pufek, marszczeń, dużych kieszeni. Wystarczy miękka linia, wysmuklające kołnierze w literę V, podkreślona paskiem talia i Pani klepsydra urzeknie każdego swoją kobiecością i zmysłowością.
Grace, Tara, Lucia, Anna, Ola, Gaja, Hannah
Przy bardzo dużym biuście idealnie sprawdzi się rękaw typu kimono lub raglan. W przypadku Pani klepsydry dodatkowo kobiecą sylwetkę należy wtedy podkreślić modelem z paskiem. Jeśli nie lubisz pasków, większość naszych płaszczy z paskiem jest tak wyprofilowana, by równie dobrze prezentowały się bez niego (szlufki od paska naszywane są na materiał wierzchni tak, by łatwo je można było usunąć).
Figura prostokąt – prosta, proporcjonalna, tworząca kształ prostokąta z uwagi na podobny obwód biustu, talii i bioder. Oznacza to zgrabne ramiona, brak wcięcia w talii, wąskie biodra i brak krągłości. Jeśli chodzi o płaszcze – figura idealna. Każdy krój będzie odpowiedni. Zarówno prosty, zwężany, jak i linia trapezu. Jest to figura, która może bawić się przeskalowanymi krojami. Nosić męskie fasony. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Osobiście polecam kroje zmiękczające sylwetkę, o łagodnych liniach, modele z paskiem, które zbudują talię. Unikałabym też workowatych i szerokich płaszczy, ukrywających proporcje, a skupiła na tych dopasowanych do linii ciała.
Wysokie prostokąty mogą mieć problem z długością rękawów – pewnie większość jest za krótka – jeśli zatem chcesz, by Twój płaszcz czy rękaw był dłuższy – napisz do nas.
I ostatnia już figura, według mnie najtrudniejsza i jednocześnie najbardziej podatna na odpowiednią stylizację – sylwetka typu jabłko. Charakteryzuje się ona mocno zarysowanym brzuszkiem, brakiem wcięcia w talii, stosunkowo małymi biodrami, dużym biustem oraz bardzo zgrabnymi nogami, które należy pokazywać. Stąd figura jabłko powinna nosić płaszcze przed kolano. Większość naszych modeli można skrócić z długości bez wpływu na fason. Unikać należy bardzo dopasowanych płaszczy oraz płaszczy z paskiem. Naszywane kieszenie nie będą przeszkodą, jeśli zostaną uszyte z tkaniny w tym samym kolorze. Tej figurze służy umiar, dlatego wskazane są małe, wysmuklające kołnierze, fasony bez kołnierza lub z kołnierzem szalowym. Przy doborze rozmiaru należy wybrać taki, który idealnie leży w ramionach. Jeśli płaszcz będzie ciut ciasny w okolicach brzucha, zawsze można przesunąć delikatnie guziki (lub uszyć płaszcz na zamówienie, troszkę szerszy na obwodzie). W przypadku bardzo obfitego biustu warto inwestować w płaszcz z rękawem typu kimono lub raglan (choć według mnie klasyczny rękaw może optycznie wyszczuplić sylwetkę).
Często Panie o figurze jabłka mają krótsze ręce – rękaw zawsze można skrócić, by uchwycić proporcje sylwetki. Przy zakupie naszego płaszcza, daj nam znać jakiej długości ma być rękaw, a my uszyjemy Twój płaszcz z idealną długością rękawa.
Panie jabłka świetnie wyglądają w rozpiętym płaszczu, z szalem zarzuconym wzdłuż tułowia (nie wokół szyi), co optycznie znacznie wydłuża sylwetkę. Pamiętaj, iż warto tworzyć pionowe bloki kolorystyczne i dobierać płaszcz w kolorze kontrastującym do koloru przeważającego w Twojej garderobie. Rewelacyjnie sprawdzi się kamelowy płaszcz do ciemnych spodni i bluzki lub na odwrót czarny, granatowy płaszcz do beżowych ubrań. Istotą w zestawianiu kolorów jest tworzenie pionowych, wysmuklających linii kolorystycznych. Jeśli jeszcze do płaszcza założysz buty na obcasie, Twoja sylwetka dodatkowo na tym zyska.
Obiecałam też obalić kilka mitów:
Niska osoba – długi płaszcz
Nie jest prawdą, że niska osoba źle wygląda w długim płaszczu. Szczególnie przy asymetrycznym przodzie, długi płaszcz dodaje lekkości i wydłuża. Taki sam efekt zyskamy przy rozpiętym płaszczu lub z przewiązanym na tyle pasku. Jeśli jeszcze dodatkowo założymy buty na obcasie, efekt będzie wzmocniony.
Ważne jest jednak, by nie przytłoczyć sylwetki. Szczególnie przy pełniejszej figurze warto wybierać płaszcze do kolan, by nie stała się ona ciężka.
Brak talii – płaszcz z paskiem
Płaszcz z paskiem zbuduje talię, jeśli jej nie masz. Dzięki niemu Twoja sylwetka zyska proporcje.
Płaszcz dwurzędowy – a duży rozmiar
Osobiście uwielbiam płaszcze dwurzędowe w każdym rozmiarze. Niektórzy twierdza, że lepiej jak mają wtedy rękaw typu kimono lub raglan. Pewnie i tak. Wystarczy jednak stworzyć pionowe bloki kolorystyczne, przewiązać pasek z tyłu i w dwurzędowym płaszczu wyglądać będziemy szczupło i bardzo ciekawie.
Kolor płaszcza a typ urody
Wybór koloru płaszcza jest bardzo ważny. Nie w każdym będzie nam twarzowo. Nie oznacza to jednak, że osoba o chłodnym typie urody nie może kupić sobie płaszcza w klasycznym kamelowym kolorze (jasny kamel). Pamiętaj, że wystarczy do płaszcza założyć szal czy apaszkę w pasującej tonacji i odzielić twarz – i w ten sposób zmienić postrzeganie całości stylizacji.
Wiele modeli naszych płaszczy mają tak skonstruowany krój, że łatwo można go dostosować do danej sylwetki. Czasami jednak konieczne jest wprowadzenie modyfikacji w konstrukcji płaszcza. Jeśli zatem podoba się Tobie płaszcz, skontaktuj się z nami, czy istnieje możliwość wprowadzenia pewnych personalizacji na indywidualne zamówienie. W niektórych fasonach można poszerzyć ramiona, wydłużyć lub skrócić płaszcz, poszerzyć biodra, poszerzyć czy wydłużyć rękaw, itp.
Problem z doborem rozmiaru i modelu płaszcza dotyczy każdej z nas, ale i dla każdej z nas są rozwiązania. Każda sylwetka ma wady i zalety. A na końcu i tak najważniejsze jest – jak Ty się czujesz w płaszczu czy kurtce. Ja mogę jedynie sugerować i podpowiadać, a to Ty dokonujesz wyboru.