Szanujemy ubranie i dbajmy o nie. W połączeniu z właściwą pielęgnacją znacznie przedłużymy żywotność płaszcza. Odświeżajmy, odnawiajmy i naprawiajmy.

Odświeżajmy, odnawiajmy i naprawiajmy

 

Płaszcze i kurtki, jako okrycia wierzchnie, są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych oraz czynników mechanicznych. Wilgoć, brud, opady oraz wielokrotne zaginanie, zahaczanie i tarcie powodują, że przy braku właściwych zabiegów, płaszcz straci swoje walory estetyczne i użytkowe. Odpowiednia pielęgnacja płaszcza znacznie wydłuża jego żywotność, zapewnia dobry wygląd oraz podnosi komfort użytkowania. Poza właściwymi zabiegami pielęgnacyjnymi równie ważne jest wieszanie płaszcza na wieszaku (ramiączku), odpinanie go podczas jazdy samochodem, wietrzenie a także odpowiednie przechowywanie. Pamiętaj, że pozornie małe rzeczy mają wielki wpływ na wygląd i trwałość Twojego płaszcza. Właściwa pielęgnacja w połączeniu z poszanowaniem ubrań i dbaniem o nie, sprawi, iż nie tylko dłużej będziesz się nimi cieszyć, ale jednocześnie pomożesz chronić środowisko.
Poniżej kilka wskazówek i porad, w jaki sposób odświeżać, odnawiać i naprawiać płaszcze tak, aby cieszyć się nimi dłużej.

Odświeżajmy, odnawiajmy i naprawiajmy płaszcze – dbając o ubranie dbamy o środowisko.


Jak dbać o płaszcze wełniane/ z domieszką wełny

 

Szczotkowanie

Peelingowanie to naturalny proces występujący podczas użytkowania płaszczy wełnianych. Wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że wełna się nie mechaci i im droższy płaszcz tym mniejsze ryzyko peelingowania, zakup nawet bardzo ekskluzywnego produktu nie zagwarantuje nam uniknięcia takiego zjawiska. Powód jest prosty – wełna się mechaci.
Kaszmir? Mechaci się. Wełna merino? Mechaci się. Angora? Mechaci się, i to jeszcze jak! Wełna peelinguje się po prostu chętnie, ponieważ pod wpływem normalnego używania – tarcia i ocierania – jedwabiste włoski uwalniają się z materiału i splątują w małe, włochate kulki. Luźno skręcona przędza, dodatkowo ułatwia uwalnianie się wełnianego puchu. To, co dla jednych jest wadą, dla innych okazuje się być zaletą. Dlatego płaszcze wełniane, lub z domieszką wełny, należy regularnie szczotkować. Szczotka do czyszczenia i pielęgnacji płaszcza zapobiega mechaceniu i uwalnia naturalne olejki, które odświeżają materiał. Dokładnie wyszczotkuj odzież, zwłaszcza w miejscach, w których materiał jest często dotykany – np. pod pachami, i tam, gdzie styka się z torebką. Szczotka usunie z powierzchni twojego płaszcza zanieczyszczenia typu:  sierść, włosy, paproszki, kurz, itp. Dodatkowo „wyczesze” włókna tkaniny przepięknie odświeżając wygląd płaszcza. Należy zwrócić szczególną uwagę na kierunek czesania płaszcza. Zawsze z góry na dół oraz zgodnie z kierunkiem strzałki umieszczonej na głowicy szczotki. Szczotkowanie „pod włos” może uszkodzić włókna tkaniny. Obrotowa powierzchnia czyszcząca powoduje, że szczotka może być używana zarówno przez osoby prawo jak i leworęczne, a także pozwala na szybkie oczyszczenie płaszcza który już mamy na sobie.
Wełna oszałamia swoim urokiem dodatkowo zapewniając ciepło – za to ją kochamy. Dbajmy więc o nią na codzień i używajmy szczotki, aby zapewnić jej nieskazitelny wygląd i znacznie wydłużyć żywotność ubrań z niej wykonanych.

Prasowanie parowe – odparowywanie

Odparowywanie przywraca naturalny blask wełny, wygładza zagniecenia i odświeża wygląd płaszcza. Przesuwaj parownicę nad ubraniem długimi, powolnymi ruchami, tak aby para przeszła przez materiał i wygładziła zagniecenia oraz uniosła wełniane włókna. Dodatkowo, po odparowaniu płaszcza, można go wyczesać. Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości, by nie zniszczyć materiału. Instrukcje pielęgnacji dołączone do produktu podpowiadają, jak najlepiej dbać o odzież – dlatego zawsze dokładnie je czytaj.

Wietrzenie

Regularne wietrzenie wełnianych płaszczy ułatwia zachowanie świeżości i znacznie wydłuża okres ich użytkowania. Wystarczy na kilka godzin rozwiesić płaszcz na zewnątrz lub w oknie i wywietrzyć go na świeżym powietrzu, aby w naturalny sposób odświeżyć swoje ubranie jednocześnie chroniąc środowisko. Wietrzenie niweluje również specyficzny zapach, który może mieć wełna, szczególnie gdy jest wilgotna.

Suszenie

Wełna wykazuje duże właściwości higroskopijne. Włókno wełniane nie wchłania wody, ale umożliwia przenikanie pary wodnej. Na powierzchni włókna znajdują się łuski, które stanowią barierę dla wody, czyniąc ją wodoodporną. Jednocześnie włókno wchłania wilgoć do rdzenia, a następnie ją odparowuje. Dzięki temu, pomimo zaabsorbowania wilgoci, wełna na powierzchni pozostaje sucha jednocześnie utrzymując swoje właściwości cieplne.
Oznacza to, że deszcz czy śnieg nie zniszczą Twojego wełnianego płaszcza. Jednak ciągłe przemaczanie nie jest wskazane. W miarę możliwości unikaj mocnego przemaczania płaszcza. Jeśli jednak złapie Cię ulewa, powieś płaszcz na wieszaku (ramiączku) i pozostaw go do wyschnięcia. Suszenie powinno zawsze odbywać się w temperaturze pokojowej. Płaszczy wełnianych nie należy suszyć na grzejniku ani suszarką. Intensywne suszenie w wysokich temperaturach może prowadzić do zniszczenia płaszcza. Noszenie niewysuszonego płaszcza powoduje jego przedwczesne zużycie. Codziennie, w trakcie użytkowania, materiał z którego zrobiony jest płaszcz wchłania taką dużą ilość wilgoci, że do jej odparowania potrzebuje co najmniej 24 godzin. Płaszcz dłużej zachowa estetyczny wygląd oraz właściwości termiczne gdy będziesz robić przerwy w jego użytkowaniu, aby zdążył porządnie wyschnąć. Codzienne noszenie tego samego płaszcza i brak suszenia poprzez wietrzenie, spowoduje jego przedwczesne zużycie.

Wieszaj płaszcz na wyprofilowanym wieszaku (ramiączku)

Jeśli chcesz, by Twój płaszcz długo wyglądał jak nowy – nie rzucaj i nie kładź go gdzie popadnie. Szuranie i tarcie uszkadza powierzchnię materiału, z którego został wykonany. Powoduje to nie tylko deformację płaszcza, ale jednocześnie większe wnikanie brudu. Nagminne wieszanie go za wszyty uchwyt, również nie jest prawidłowym działaniem. Pod wpływem ciężaru własnego płaszcza oraz gwałtownych pociągnięć, przy powieszaniu i ściąganiu, może dojść do rozprucia szwów, a także niepotrzebnych zagnieceń powstałych w wyniku naprężeń materiału. Płaszcz należy wieszać na wyprofilowanym, szerokim wieszaku (ramiączku) – unikniemy wtedy odkształceń, zagniotów i zabrudzeń.

Guzik, zatrzask można ponownie doszyć – nie musisz być profesjonalistą, by sobie z tym poradzić

  1. Nawlecz igłę i zawiąż oba końce nitki na supełek.
  2. Wbij igłę w miejscu, w którym chcesz przyszyć guzik/zatrzask, zaczynając od wewnętrznej strony płaszcza i przeciągnij nitkę przez guzik. Przyszywając guzik do płaszcza musisz pamiętać, aby zostawić przestrzeń pomiędzy guzikiem a płaszczem. Przestrzeń ta potrzebna jest na stworzenie słupka pod guzikiem, który ułatwi Ci zapinanie płaszcza i zapobiegnie naciąganiu materiału po zapięciu. W tym celu wsuń zapałkę/wykałaczkę między guzik a materiał i dopiero wtedy zaciągnij delikatnie nitkę. Zatrzask dobrze, jak będzie przylegał – tutaj zapałka się nie przyda.
  3. Przyszyj guzik, przeciągając nitkę kolejno przez wszystkie dziurki i wszystkie warstwy płaszcza. Staraj się wbijać igłę w spód płaszcza w jednym miejscu aby wyglądało to estetycznie. Gdy guzik będzie się już dobrze trzymać, wyjmij zapałkę i ciasno okręć nitkę kilka razy pod guzikiem tworząc pod nim słupek.
  4. Następnie, aby dodatkowo zabezpieczyć guzik przed odpruciem, postaraj się przekłuć igłą przez zrobiony słupek, tak aby zacisnąć na nim pętelkę. Na końcu wbij igłę od góry pod stworzony słupek i od lewej strony płaszcza zabezpiecz szew. Możesz na przykład wykonać dwie pętelki, przeciągając przez nie nitkę i dobrze ją zacisnąć lub tradycyjnie odciąć igłę a z końcówek nici zawiązać podwójny supełek. Gotowe!

Odpowiedni Rozmiar

Odpowiednio dobrany rozmiar płaszcza ma bardzo istotny wpływ na długość jego użytkowania.
Zakup zbyt małego rozmiaru spowoduje powstanie takiej ilości naprężeń, zgięć, naciągnięć i pociągnięć, która zrujnuje stan podszewki. Wysokiej jakości, mocne i trwałe nici użyte przy produkcji płaszcza, spowodują w takim przypadku, przecinanie podszewki i jej prucie. Jeśli zatem, planujesz nosić pod płaszczem marynarkę czy bardzo gruby sweter, weź to pod uwagę dobierając właściwy rozmiar. Zaplanuj odpowiednią ilość miejsca na ubranie noszone pod płaszczem.
Gdy czujemy delikatne naprężenie (czy to w biuście czy na biodrach) guzik można łatwo przesunąć, by zyskać troszkę miejsca i zniwelować dyskomfort oraz nienaturalne naprężenie. Każde nienaturalne naprężenie powoduje deformacje płaszcza, skracając tym samym jego żywotność.
Nosząc bardzo dopasowany płaszcz pamiętaj również o tym, aby koniecznie go rozpiąć, gdy będziesz siadać (np. w aucie, autobusie lub poczekalni). W ten sposób zminimalizujesz ilość naprężeń w podszewce oraz materiale wierzchnim i unikniesz dewastacji płaszcza.
Używanie płaszcza zgodnie z jego przeznaczeniem i odpowiednią porą roku wydłuża okres użytkowania.

Przechowywanie

Odpowiednie przechowywanie ma znaczenie. Na koniec sezonu wyczyść płaszcz chemicznie, powieś na odpowiednio profilowanym i szerokim wieszaku, starannie go spakuj do worka (materiałowego lub foliowego) i schowaj do szafy. Oto cały sekret 🙂